هدف از این تحقیق بررسی معلولیت و الگوهای آن با فرمت docx در قالب 39 صفحه ورد بصورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش می باشد

 

 

 

فهرست مطالب

معلویت

جایگاه تاریخی افراد معلول

افراد دارای معلولیت در نظام بین الملل حقوق بشر

الگوهای معلولیت

الگوی اخلاقی

الگوی پزشکی

الگوی اجتماعی

تقسیم‌بندی الگوهای معلولیت به دو الگوی فردی و اجتماعی

بازنمایی در سینما

اهمیت بازنمایی معلولیت در فیلم و سینما

کلیشه‌سازی: بازنمایی منفی

کلیشه‌سازی: بازنمایی منفی از معلولیت

کلیشه‌های رایج در تصویرسازی از افراد معلول

افراد معلول؛ موضوعي براي خشونت

افراد معلول؛ اشخاصي شيطاني و شرور

افراد معلول؛ اشخاصي مرموز، نادر و عجيب

افراد معلول، انسان‌هايي شگفت‌آور، باورنكردني و فوق‌ستاره

افراد معلول؛ موضوعي براي ريشخند، تمسخر و استهزا

افراد معلول؛ كساني كه با خود دشمني دارند.

افراد معلول؛ بار و تحميل به جامعه

افراد معلول؛ اشخاصي از نظر جنسي غيرعادي

افراد معلول؛ كساني كه قادر به مشاركت كامل در زندگي اجتماعي نيستند

افراد معلول؛ اشخاص «عادي»

تداوم الگوی سنتی بازنمایی معلولیت

منابع

 

 

 

فرد دارای معلولیت به طرقی با دیگران متفاوت است، او استعدادهایی دارد که ترکیبی از توانایی‌ها و ناتوانی‌های ویژه است. تا این اواخر، متخصصان و نیز افراد معلول توجه خود را به تفاوت‌ها معطوف می‌کردند و عنایتی به تشابهات موجود از خود نشان نمی‌دادند، ولی از آنجا که افراد معلول در همه جنبه‌ها با دیگران تفاوت ندارند، امروزه تأکید بیشتر بر جنبه‌های مشترک است، لذا تحقیق و مطالعه برای دریافت نیازهای این افراد در مقایسه با گذشته پیچیده‌تر شده است از این رو، تعریف معلولیت و فرد معلول بسته به شرایط مکانی و زمانی، فرهنگ‌ها و جوامع مختلف نیز متفاوت است و مصادیق آن نیز روز به روز در حال افزایش می‌باشد. با این حال متخصصان علوم توانبخشی و حقوقی تعاریفی ارائه داده‌اند که هرچند ممکن است به اندازه کافی جامع نباشد اما برای شناخت ویژگی‌های این قشر از جامعه لازم به نظر می‌رسد (نباتی، 1389).

 

 

 

تعریف معلولیت در اعلامیه حقوق معلولان مصوب 1975 مجمع عمومی سازمان ملل به شرح زیر است: «فرد معلول یعنی هر فردی که به صورت کامل یا ناقص مادرزادی یا غیرمادرزادی در توانایی جسمی یا ذهنی قادر به رفع نیازهای یک زندگی عادی شخصی و یا اجتماعی نباشد.» در تعریف فوق منظور از زندگی عادی مشخص نیست. چرا که زندگی عادی بسته به جوامع مختلف تعریف می‌شود. وقتی در یک کشور پیشرفته صنعتی افراد معلول دسترسی به اطلاعات روز، آزادی بیان و مشارکت‌های گسترده اجتماعی و سیاسی را حق مسلم خود می‌دانند و برای رسیدن به آن تلاش می‌کنند برای افراد معلول کشورهای فقیر مهم این است که مورد تحقیر و خشونت قرار نگیرند (نباتی، 1389).