هدف از این تحقیق بررسی تمثیل و رویکرد آدلری با فرمت docx در قالب 29 صفحه ورد بصورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش می باشد

 

 

 

فهرست مطالب

تمثیل

تمثیل و روان درمانی

روش کاربرد تمثیل در فرایند بازسازی شناختی

رویکرد آدلری

برخی مفاهیم آدلری در گروه

فرایند مشاوره آدلری

اهداف اشتباه و سازنده در نظریه آدلر

مشاوره گروهی از دیدگاه آدلری ها

پیشینه مداخلات آدلری

منابع

 

 

 

  تفاوت تمثیلات قرآنی با سایر تمثیلات اینست كه مثالهای قرآنی بر یك واقعه مشخص یا امر خیالی كه بر اثر تكرار در میان مردم رواج یافته و آنگاه در وقایع مشابه به كار رود ،دلالت ندارد بلكه طرحی نو بوده كه قبلاٌ وجود نداشته است.   با نگاهی به کتب عهد قدیم (تورات) و عهد جدید (انجیل)،همچنین در سخنان پیامبر گرامی اسلام (ص) و ائمه اطهار (ع) در بر دارنده تمثیلات و حكمت های اخلاقی  فراوانی است هر یك واقعیت های زندگی روزانه را جلوه گر میسازد(محمد قاسمی،1386 ) همه این شواهد نشانگر اینست كه مدتها پیش ازشروع روان‌درمانگری به شكل فعلی ، داستان‌ها، اساطیر و تمثیل‌ها به منزله یک عامل اصلاح، بازسازی و درمان عامیانه، در کمک به حلّ تعارضات درونی انسانها نقش عمده‌ای داشته اند.

 

 

 

   در گستره ادبیات فارسی نیز، نقش قصه، داستان و تمثیلدر کمک به افراد برای ایجاد تغییرات مفید و سودمند زندگی نقش اساسی داشته است. شاید به همین خاطر است که شاهکارهای نثر و نظم در ادب فارسی از قبیل: سندبادنامه مرزبان‌نامه، کلیله‌ودمنه، مثنوی‌معنوی، فیه‌ما‌فیه، مقالات‌شمس، مثنوی‌های‌عطار، گلستان، شاهنامهفردوسی و ... آموزه‌های خود را در قالب قصه و تمثیل به دقت تمام برای مقاصد خاصّ آموزشی- تربیتی، طرّاحی نموده اند. در فرهنگ شرقی به‌ویژه در فرهنگ ایرانی داستان‌ها، افسانه‌ها، قصه‌های جن‌ّو‌پری، حکایات و تمثیل‌ها به منزله ابزار درمانگری و تعلیم و تربیت غیرمستقیم به طور روزمره به کار رفته و می روند. و در فرایند آموزش سبک‌های فکری ، شیوه‌های متفاوت و گوناگون زندگی ، برداشت از وقایع و راهکارهای مقابله‌ای با چالش‌های زندگی، مورد استفاده قرار می‌گیرند(صاحبی، بی تا).