هدف از این تحقیق بررسی حجاب و آثار تربیتی آن با فرمت docx در قالب 38 صفحه ورد بصورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش می باشد

 

 

 

فهرست مطالب

تاریخچه حجاب در ایران

2-3-2) سیمای حقیقی مسألة حجاب

2-3-3) آثار تربيتي حجاب

 2-3-4) حجاب از دیدگاه قرآن

2-3-5) حجاب از ديدگاه سنت(روایات واحادیث)

2-3-6) حجاب از ديدگاه عقل

2-3-7) حجاب از ديدگاه فطرت

2-3-8) بدحجابی از ديدگاه امام خميني (رضوان الله تعال علیه)

2-3-9) بدحجابی و تهاجم فرهنگی از ديدگاه رهبر معظم انقلاب

2-3-10) عوامل مؤثر بر بد حجابی

2-3-11) پیامدهای ضعف حجاب

منابع

 

 

 

رد پای حجاب و پوشش در جامعه ایران به زمان های پیش از ورود اسلام به این سرزمین برمی گردد. هرچند اصطلاح حجاب به معنای پوشش اسلامی، در فرهنگ آن زمان مطرح نبود اما زنان ایرانی، حجاب و پوشش مخصوص زمان خود را داشتند . تاریخ پوشش مرد وحجاب زن به آفرینش اولین انسانهای روی زمین یعنی آدم و حوا بر می گردد. نخستین اطلاع از وجود و حضور پوشش در ایران پیش از اسلام متعلق به دوره هخامنشی (559 – 330 ق.م) است. قطعه فرشی توسط رودنکو ، باستان شناس روس در سال 1906 میلادی در محدوده پازیریک در مغولستان جنوبی به دست آمده که متعلق به دوره هخامنشی و محتملا" فارس کنونی بوده است.

 

 

 

این قطعه فرش ، نقوش دو رویه دارد. بر یک طرف چند بانو(احتمالاً شاهزادگان هخامنشی) به حالت ایستاده نقش شده در حالی که سراندازهایی بر سر دارند و در طرف دیگر آن چند بانوی اسب سوار دیده می شوند که چادرهایی بر سر داشته و چادر آنها بی شباهت به چادر زنان عشایر جنوب ایران نیست. همچنین کشف پیکره هایی از سنگ و فلز در این زمینه گویای آن است که زنان ایران برخلاف یونان ملبس به چادر و از نشان دادن بدن های نیمه برهنه خودداری می کرده اند. در دوره سلوکیان (330 – 250 ق.م) با وجود سلطه اسکندر و جانشینان او و رواج فرهنگ یونانی در بخش بزرگی از ایران،زنان به نسبت دوران هخامنشی پوشش ملی ایرانی داشتند.در نقش برجسته ای در نمروداغ آسیای صغیر،آنیتوکوس را در کنار همسرش که ملبس به پوشش و گونه ای سرانداز است می توان مشاهده کرد(ذوالفقاری،1391ص6).