هدف از این تحقیق بررسی جرایم سایبری و دیدگاه های نظری در رابطه با آن با فرمت docx در قالب 47 صفحه ورد بصورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش می باشد

 

 

 

فهرست مطالب

دیدگاه های نظری جرایم سایبری  

دیدگاه های نظری در باب کلیت جرایم سایبری

دیدگاه های نظری درباره تقسیم بندی جرایم سایبری  

اقدامات بین المللی در خصوص تقسیم بندی جرایم رایانه ای یا سایبری

خصوصیات جرایم سایبری  

پیامد های جرم سایبری به عنوان نوآوری جامعه اطلاعاتی   

تئوری اشاعه نوآوری   

پیامدهای نوآوری   

طبقه بندی پیامدهای نو آوری   

در نظریه استفاده و رضامندی   

دیدگاه ها راجع به حریم خصوصی    

دیدگاه قرآن راجع به حریم خصوصی    

دیدگاه ها راجع به حریم خصوصی در نظام های حقوقی   

حوزه های  حریم خصوصی

دیدگاه ها راجع به حمایت حریم خصوصی از آزادی و استقلال فردی   

نظریه قرارداد اجتماعی  

نظریه دولت مطلقه وحریم خصوصی   

2نظریه دولت مشروطه و حوزه اقتدار دولتی  

نظریه اخلاقی   

منابع

 

 

 

به نظر می رسد موضع گیری های این چنینی از عدم آشنایی حقوقدانان با عالم دیجیتال ناشی می شود.متاسفانه در حال حاضر  این متخصصین رایانه هستند که قصد دارند کار تدوین قواعد را به تنهایی بر عهده بگیرند و حقوقدانان ،یا کلا با چنین فضایی آشنا نیستند یا در صورت آشنایی ، هنوز در مقابل فن آوری هایی جدید نتوانسته اند تامل و دقت خود را نشان دهند.(صمدی, 1383) اصولا دیدگاه عمومی در جرم انگاری یک رفتار به عنوان جرم رایانه ای ،این است که تا زمانی که در یک جرم سنتی ،رایانه صرفا وسیله ارتکاب جرم باشد و در عناصر مادی جرم تغییری ایجاد نکند یا اینکه خطر ارتکاب جرم به وسیله رایانه را ،در حد قابل توجهی که نیاز به برخورد جدی تر باشد ،نسبت به حالت سنتی افزایش ندهد ،اقدام به جرم انگاری جدید در خصوص آن رفتار  نمی شود. (جاویدنیا, 1388, ص. 145)

 

 

 

دیگر اینکه فناوری اطلاعات امروزه به حدی با منافع حیاتی مردم کل جهان و دولتها پیوند خورده است که رفته رفته می رود تا به عنوان یک ارزش اساسی در کنار ارزش های سنتی پیشین (اشخاص،اموال و امنیت) مطرح گردد و جرایم علیه فناوری اطلاعات ،به عنوان یک شاخه هم عرض جرایم علیه اشخاص اموال و امنیت قد علم خواهد کرد و لذا در نظر گرفتن تقسیم بندی مجزا برای آن خالی از اشکال است. (جاویدنیا, 1388, ص. 145)

 

 

 

درست است که تا کنون جرایم هیچگاه بر مبنای ابزار یا موضوع جرم تقسیم بندی نشده اند،مثلا جرایمی که قلم در آنها استفاده شده یا موضوع جرم واقع شده است،ذیل یک عنوان خاص نیامده است ،اما هیچ یک از ابزارها و موضوعات  جرم تاکنون به اندازه رایانه دارای قابلیت هایی نبوده اند که مثلا فاصله زمان شروع جرم تا وقوع آن را یا وابستگی  وقوع جرم در یک محل ،به حضور در آن محل را از بین ببرند و جرایم عادی را به جرایم بین المللی تبدیل نمایند یا شیوه های سنتی کشف جرم را ناکارآمد سازند.به همین جهت هم هست که در اسناد بین المللی مربوط به جرایم رایانه ای همچون توصیه نامه های OECD وشورای اروپا  وکنوانسیون جرایم سایبر ،اصولا به طبقه بندی جرایم سنتی اشاره ای نشده و جرایم رایانه ای در تقسیم بندی خاص خود ارائه و اصول رسیدگی و کشف جرم ویژه آنها نیز بعضا ارائه گردیده است.

 

 

 

اما در مورد دیدگاه سوم به نقل از یکی از طرفداران آن دلایلی توجیهی آن را ذکر می نماییم: “در زمینه دسته بندی جرایم در حقوق کیفری اختصاصی ،مطالعات قضایی تاکنون بر مبنای منافع مورد حمله صورت پذیرفته است و بر اساس جرایم به جرایم علیه اشخاص ،علیه اموال ،جرایم علیه امنیت و آسایش عمومی تقسیم گشته اند.”(جاویدنیا, 1388, ص. 146)