هدف از این تحقیق بررسی خانواده و نظریات مرتبط با آن با فرمت docx در قالب 38 صفحه ورد بصورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش می باشد

 

 

 

فهرست مطالب

مقدمه

مرور تاریخی 

تاریخ مطالعه خانواده

مرور مفهومی

تعریف خانواده از نگاه بعضی از اندیشمندان

ارتباط و تعاریف آن

عناصر ارتباط

عوامل موثر بر اثر بخشی ارتباط

گشودگی

همدلی

حمایتگری

مثبت­گرایی

تساوی

مرور نظری

نظریه مسیر زندگی خانوادگی

نظریه سیستمی

نظریه اکولوژی

نظریه شبکه خویشاوندی

تئوری اسنادی یا نسبت دادن

مرور تجربی

منابع

 

 

 

 

مطالعه و بررسی در مورد خانواده را می­توان در نوشته­های دوران قبل از میلاد مشاهده کرد. افلاطون در مسئله جمهوریت به مسئله خانواده پرداخته است. او اگرچه تعلیم و تربیت کودکان را به دست دولت سپرده اما قوانینی را برای ازدواج مشخص کرده است. بعد از او ارسطو مسئله خانواده را دنبال کرده است، او خانواده را اساس جامعه می­داند.

 

 

 

 او در باب هفتم از کتاب هشتم، در رابطه با دوستی و عواطف و اشکال آن می­گوید: «و نیز بعضی از اشکال دوستی موجود است که در آن­ها یک طرف، برطرف دیگر دوستی فوقیت دارد، مثلاً دوستی بین پدر و فرزند، بزرگ و خرد، شوهر و زن، حاکم و رعیت. این­ها هم از همدیگر اختلافی دارد. یعنی دوستی بین ابوین و اولاد عیناً مانند آن دوستی نیست که بین حاکم و رعیت است و نه هم آن پدر عین آن شکل دوستی به فرزند دارد که فرزند به پدر می­پروراند و نه شوهر جانب زن عین آن چیزی است که زن جانب شوهر است، زیرا وظایف و فضایل هر کدام از این دوستان، از همدیگر مختلف است و همچنین اسباب احساساتی که موجب این دوستی­ها شده است، نیز مختلف است. از این سبب احساسات و حالات دوستی از همدیگر فرق بارزی دارد و عین نتایج دوستی هم از طرفین مبادله نمی­شود و نه هم باید این طور توقع کرد. ولی وقتی که اولاد به پدر یا مادران آن­چه را که باید به منشأ حیات خود بدهند، ایفا کنند، و هم ابوین و اولاد خود آن وظایفی را که در مقابل ذریات خود دارند اجرا نمایند، طبیعی است که این طور دوستی بین این طور دوستان، پایدار و در عین حال مساوی و هم متقابل است». (ارسطو، 1386: 316-315)

 

 

 

در بین گفته­های ارسطو نیز به وظایف هر یک از اعضای خانواده برمی­خوریم که نشان­گر آن است که خانواده و مسائل پیرامون آن از دغدغه­های جدی این استاد بزرگ بوده است. بنابراین مسئله خانواده و مطالعات و تحقیقات درباره آن، مسئله­ای است که از زمان­های بسیار قدیم مطرح بوده است. (سیف، 1368: 20- 19)